rondo Sieradzkiego ps. Świst

dzielnica miasta - Miłosna

Położenie: Rondo położone jest na skrzyżowaniu ulic: Narutowicza, Wilsona, Solskiego i Głowackiego

Ewolucja nazwy na przestrzeni dziejów miasta
17 grudnia 2009 -> Rada Miasta Sulejówek uchwala pierwszą nazwę skrzyżowania
16 lutego 2010 -> uroczystość nadania nazwy rondu

Szukaj ulicy na Mapie Polski

patron /
etymologia nazwy

Druh Stanisław Sieradzki ps. Świst (ur. 14 września 1921 w Iłowie koło Działdowa - zm. 16 lutego 2009) - powstaniec warszawski, żołnierz batalionu Zośka. Podczas okupacji znalazł się w obozie pracy w Olsztynie. W 1942 r. przybył do Warszawy gdzie wstąpił do Szarych Szeregów. W powstaniu warszawskim brał udział w ramach Batalionu Zośka, niemal cały szlak bojowy Zośki, walczył na Powązkach, bronił Starówki, kanałami przeprowadził swych 63 kolegów do Śródmieścia. Potem znalazł się na górnym Czerniakowie. Tu został po raz trzeci ranny. Przeżył wydobyty spod gruzu. W 1949 roku aresztowany został przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Skazano go na 10 lat więzienia, a następnie na karę śmierci. Ułaskawiono go zamieniając wyrok na 15 lat więzienia, lecz nikt mu o tej zmianie nie powiedział. Przez wiele lat czekał na wykonanie wyroku. Na wolność wyszedł dopiero w listopadzie 1956 r. Od 1966 roku pełnił funkcję sekretarza Środowiska Batalionu "Zośka".

Z Sulejówkiem związał się na trwałe od 1971 r., gdy pierwsza z jednostek harcerskich - szczep przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Narutowicza w Miłośnie - postanowiła przyjąć imię Andrzeja Romockiego ps. "Morro", powstańczego dowódcy "Śwista". Po powstaniu w 1975 r. Hufca ZHP Sulejówek zainicjował ufundowanie przez "zośkowców" sztandaru. Hufiec przyjął 16 stycznia 1977 r. imię Batalionu "Zośka". Dzięki temu kilka tysięcy młodych mieszkańców Sulejówka na długie lata przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę wychowywało się w duchu ideałów "Szarych Szeregów" i Armii Krajowej - w znacznym stopniu dzięki "Świstowi", który był uroczym, niezrównanym gawędziarzem, uwielbianym przez harcerskie rzesze. Z potrzeby serca stał się wielkim patriotą i ambasadorem Sulejówka, propagującym w kraju i za granicą świetlany wizerunek naszego miasta.
Był współtwórcą pomnika wzniesionego w 1990 r. na skwerze Powstańców Warszawy. Odnalazł w archiwach i zweryfikował listę chłopaków z Miłosny i Sulejówka, poległych w szeregach Batalionu "Zośka" i wymienionych na pomniku. Niezależnie od pogarszającego się stanu zdrowia, zawsze włączał się do ważnych miejskich inicjatyw. Był niezawodnym fundatorem sztandaru Miasta, a w ostatnich dniach życia zdążył zostać fundatorem pomnika Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Za wieloletnią służbę został podwójnie uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Sulejówek" - w 1998 r. indywidualnie, a w 2002 r. zbiorowo razem z całym Środowiskiem Żołnierzy Batalionu "Zośka".

Odszedł 16 lutego 2009 r. w Warszawie, w jego wspaniałym pogrzebie na wojskowych Powązkach uczestniczył poczet sztandarowy Sulejówka.

kontakt

Jeżeli uważasz, że informacje zawarte na stronie są niekompletne lub błędne...
Jeżeli posiadasz efektowne zdjęcia Twojej ulicy...
Jeżeli wiesz więcej od nas i chcesz się tą wiedzą publicznie podzielić...
Kliknij w link "kontakt" i napisz do nas wiadomość!!!


pomysł i realizacja: Portal Miasta Sulejówek © 2008-2010