ul. Paderewskiego

dzielnica miasta - Sulejówek

Położenie ulicy: Prowadzi od granicy Sulejówka z Warszawą - Wolą Grzybowską do ul. Jana III Sobieskiego

Ewolucja nazwy na przestrzeni dziejów miasta
plany z lat PRL -> Dzierżyńskiego, Zawadzkiego (od ul.Legionów do granic miasta)
plany z roku 1928 -> -
plany z roku 1911 -> -

Szukaj ulicy na Mapie Polski

patron /
etymologia nazwy

Ignacy Jan Paderewski (ur. 18 listopada 1860 w Kuryłówce na Podolu, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) wybitny pianista, kompozytor, polityk, premier Polski, działacz niepodległościowy, profesor konserwatorium w Warszawie.

idąc ulicą napotkasz...

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Paderewskiego 29, telefon 022-7831459
Budynek, staraniem Komitetu Budowy Szkoły, wznoszony od roku 1957 na parceli podarowanej miastu przez rodzinę Grabskich. Uroczyste przekazanie wykończonego gmachu szkoły odbyło się 5 marca 1961 roku.
Barak drewniany, ul. Paderewskiego 31(?)
W 1949 r. przybył do Sulejówka prof. Stanisław Grabski z rodziną, który otrzymał majątek "Osada Zochna" po Karolu Albrechcie (K.Albrecht w czasie wojny podpisał volklistę, a w 1944 r. opuścił kraj), jako rekompensatę za mienie pozostawione na wschodzie. Po negocjacjach prof. Grabski podarował pół hektara placu z przeznaczeniem na budowę szkoły, na którym postawił zakupiony barak. Była to wreszcie stała siedziba Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Sulejówku. W tym baraku dwanaście roczników młodzieży uzyskało świadectwo dojrzałości. W 1949 r. po śmierci prof. Grabskiego jego żona i córki podarowały dalsze działki na rzecz szkoły, co dało plac o ogólnej powierzchni 2 ha. Na placu tym w roku 1957 wylano fundamenty pod nowy budynek szkolny, dzisiejszą siedzibę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. /3 listopada 2010 roku został podpalony przez niezidentyfikowanych sprawców i doszczętnie spłonął. W akcji gaśniczej brało udział 15 jednostek straży pożarnej./
Miejskie Przedszkole Nr 1, ul. Paderewskiego 47, telefon 022-7831043
Budynek, staraniem Komitetu Budowy Szkoły, wznoszony od roku 1934 na parceli "Marsówka". W grudniu 1936 r. jedno skrzydło budowanego obiektu szkolnego bez tynków i prac malarskich oddane zostało do użytku. 12 września 1937 r. uroczyście otworzono drugą część gmachu, a szkole, do której w pierwszym roku zaczęło uczęszczać ok. 400 dzieci, ufundowano sztandar i nadano imię Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W obecności córek, Jędrzeja Moraczewskiego i generała Wieniawy Długoszowskiego matką chrzestną szkoły została żona Marszałka - Aleksandra Piłsudska. W pierwszych latach swego istnienia szkoła uzyskała dużą renomę w powiecie warszawskim oraz najwyższy stopień organizacyjny - stała się siedmioklasową szkołą powszechną 3-go stopnia. W czasie trwania II Wojny Światowej budynek znalazł się w "dzielnicy niemieckiej" Sulejówka i szkoła została zamknięta. Zajęcia szkolne odbywały się w prywatnych domach nauczycieli. W czasie wrześniowych walk o Warszawę w tym budynku mieścił się niemiecki sztab korpusu gen. Petzela. Tu, 27 września 1939 roku, gen. dywizji Tadeusz Kutrzeba, bohater bitwy nad Bzurą, parafował akt kapitulacji Stolicy. Po wojnie, aż do września 1998 w budynku funkcjonowała szkoła podstawowa, przeniesiona potem na ul. Idzikowskiego. Od 1 listopada 2000 r. budynek jest siedzibą Miejskiego Przedszkola nr 1, przeniesionego tu z dworku "Milusin".
Willa Bzów, Paderewskiego 94
Budynek wybudowany około 1920 roku na parceli "Willa Bzów", od 1912 roku własności Franciszki i Józefa Kamińskich. W 1932 roku nieruchomość tę nabyła Fundacja Oficerskich Domów Wypoczynkowych i była zarządzana przez 7 Pułk Ułanów. W 1970 roku budynek przeszedł w posiadanie Skarbu Państwa. Do listopada 2010 roku w budynku mieściła się Miejska Przychodnia Zdrowia nr 1. W okresie, gdy w Sulejówku mieszkał Marszałek Piłsudski z rodziną mieściła się tu wartownia i mieszkanie lekarza.
Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, ul. Paderewskiego 77, telefon 022-7832775
Helena Paderewska zakupiła parcelę w 1919 roku. Od imienia właścicielki postawiony tam budynek przyjął nazwę "Helin". W roku 1930 w Helinie powstaje "Ognisko Helin", które zostaje przekazane Towarzystwu o nazwie "Pomoc dla Inteligencji". W latach 1931-39, w "Ognisku Helin" znajdowały schronienie zubożałe przedstawicielki polskiej inteligencji. Po śmierci żony Ignacy Paderewski nadal wspierał działalność "Ogniska". W 1940 roku niemieckie władze okupacyjne zlikwidowały "Ognisko". Budynek został siedzibą Abwehry - kontrwywiadu na front wschodni. W latach 1947-53 budynek znajdował się w zarządzie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Następnie przekazano je Ministerstwu Oświaty, które utworzyło tu Centrum Oświatowe Doskonalenia Kadr Oświatowych. W 1991 roku obiekt przejął CODN.

informacje dodatkowe

- nawierzchnia utwardzona
- ścieżka rowerowa
- chodnik
- wodociąg
- gazociąg
- kanalizacja
- oświetlenie uliczne
- monitoring uliczny

kod pocztowy

05-070 Sulejówek

kontakt

Jeżeli uważasz, że informacje zawarte na stronie są niekompletne lub błędne...
Jeżeli posiadasz efektowne zdjęcia Twojej ulicy...
Jeżeli wiesz więcej od nas i chcesz się tą wiedzą publicznie podzielić...
Kliknij w link "kontakt" i napisz do nas wiadomość!!!


pomysł i realizacja: Portal Miasta Sulejówek © 2008-2010