ul. Oleandrów

dzielnica miasta - Sulejówek

Położenie ulicy: Ulica położona jest na terenie Enklawy Historycznej Sulejówka, pomiędzy Al. Piłsudskiego a ul. Legionów.

Ewolucja nazwy na przestrzeni dziejów miasta
plany z lat PRL -> Kruczkowskiego
plany z roku 1928 -> -
plany z roku 1911 -> -

Szukaj ulicy na Mapie Polski

patron /
etymologia nazwy

Oleandry, nazwa ta jest upamiętnieniem zdarzenia z 6 sierpnia 1914 r., kiedy do boju o niepodległą Polskę z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kadrowa pod komendą Józefa Piłsudskiego.

Semantyka i gramatyka: Nazwa pamiątkowa pochodząca od nazw faktów i wydarzeń historycznych; motywowana - nadana wg określonego klucza ze względu na nazwy ulic sąsiednich; prosta, w formie przymiotnika.

idąc ulicą napotkasz...

Milusin, ul. Oleandrów 5
Dworek Rodziny Piłsudskich, budowa (1923) sfinansowana została ze składek żołnierskich, jako dar dla Józefa Piłsudskiego. 23 marca 1923 roku Starostwo Warszawskie zatwierdza projekt architekta prof. Kazimierza Skórewicza, nowego domu Piłsudskich, który od całej parceli przyjmuje nazwę "Milusin". 13 czerwca 1923 roku Milusin jest gotowy. Generałowie - Daniel Konarzewski i Tadeusz Rozwadowski w imieniu Komitetu Żołnierza przekazują Aleksandrze i Józefowi Pilsudskim klucze, a ksiądz Marian Tokarzewski dokonuje poświęcenia . Na ścianie obok drzwi wejściowych zostają odsłonięte dwie tablice, które głoszą:

"PIERWSZEMU MARSZAŁKOWI POLSKI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMI NACZELNEMU WODZOWI SWEMU DOM TEN WZNIÓSŁ W ROKU 1923 ŻOŁNIERZ NIEPODLEGŁEJ POLSKI"
i
"SŁOŃCE WOLNEJ ODRODZONEJ OJCZYZNY NIECH OPROMIENIA RADOŚNIE ŚCIANY TEGO DOMU I ŻYCIE UKOCHNEGO WODZA PO NAJDŁUŻSZE BOHATERSKIE LATA".

12 maja 1926 roku Józef Piłsudski wyjeżdża rano do Rembertowa, stamtąd na czele oddanego mu wojska jedzie na Warszawę . Rozwija się Zamach Majowy. Po kilku dniach wraz z rodziną przenosi się do Belwederu , ale Sulejówka nie żegna. Milusin jest nadal jego prywatną własnością. 15 kwietnia 1935 roku Józef Piłsudski przybywa z Warszawy po raz ostatni do Sulejówka i pozostaje tam kilka godzin. Za miesiąc umiera.
W roku 1946 całą posiadłość przejmuje Wojsko Polskie usuwając z Otradna i Milusina osoby z rodziny Piłsudskich oraz opiekunów obiektu. Wywieziono w nieznane najcenniejsze pamiątki po Marszałku Piłsudskim, w tym: niektóre meble, dzieła sztuki i bibliotekę. W 1950r Milusin przechodzi w ręce radzieckie. Wiosną 1956 roku do Milusina wprowadza się Państwowe Przedszkole Nr 1 w Sulejówku. 27 lipca 1970 roku Sąd Powiatowy w Otwocku orzeka przepadek mienia Aleksandry Piłsudskiej na rzecz skarbu państwa. 29 kwietnia 1988 roku cały zespół Milusina został wpisany do rejestru zabytków. W roku 1999 Rada Miejska uchwałą przekazała Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego w formie darowizny nieruchomość - "Willę Milusin" , a w wyniku podjętych przez Radę Miasta w 2006 i 2007 roku kolejnych uchwał zwracających pozostałe nieruchomości Fundacja na otrzymanym kompleksie postanowiła utworzyć enklawę muzealno-edukacyjną.
Willa Otradno, zwana również Drewniakiem, ul. Oleandrów 3
Pierwszy dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku, zakupiony, z polecenia Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, przez Aleksandrę Szczerbińską (później Piłsudską) od kolejarza Konstantego Skorupki. W czasie II Wojny Światowej w tym budynku zamieszkiwała, wyeksmitowana przez Niemców ze swojego dworku "Siedziba", rodzina Moraczewskich. Tu 5 sierpnia 1944 roku zginął raniony odłamkiem Jędrzej Moraczewski, w latach 1918-1919 premier RP. Początkowo był pochowany na terenie posesji. W roku 1948 ciało przewieziono na warszawskie Powązki.

informacje dodatkowe

- nawierzchnia utwardzona
- ścieżka rowerowa
- chodnik
- wodociąg
- gazociąg
- kanalizacja
- oświetlenie uliczne
- monitoring uliczny

kod pocztowy

05-070 Sulejówek

kontakt

Jeżeli uważasz, że informacje zawarte na stronie są niekompletne lub błędne...
Jeżeli posiadasz efektowne zdjęcia Twojej ulicy...
Jeżeli wiesz więcej od nas i chcesz się tą wiedzą publicznie podzielić...
Kliknij w link "kontakt" i napisz do nas wiadomość!!!


pomysł i realizacja: Portal Miasta Sulejówek © 2008-2010