ul. Mariańska

dzielnica miasta - Ratajewo

Położenie ulicy: Ulica dojazdowa do Domu Zakonnego i Rekolekcyjnego Ojców Marianów. Początek bierze od Al. Piłsudskiego biegnie w stronę wschodnią i przy skrzyżowaniu z ul. Żeromskiego przechodzi w ul. Czynu Społecznego.

Ewolucja nazwy na przestrzeni dziejów miasta
plany z lat PRL -> Kościelna
plany z roku 1928 -> -
plany z roku 1911 -> -

Szukaj ulicy na Mapie Polski

patron /
etymologia nazwy

Marianie, Zgromadzenie Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zgromadzenie zakonne (pierwsze polskie), założone 1673 przez S. Papczyńskiego; główny cel - szerzenie kultu Najświętszej Marii Panny.
Marianie w Sulejówku: Obecność księży Marianów w Sulejówku sięga drugiej połowy lat 50. W czerwcu 1958 roku ks. Bolesław Jakimowicz, jako Wizytator Generalny w obecności ks. Olgierda Nassalskiego, ówczesnego Przełożonego Prowincjalnego i innych współbraci dokonał poświęcenia figury Matki Bożej Niepokalanej, która była ustawiona na postumen­cie w centralnym punkcie posesji. Nieruchomość została oficjalnie nabyta 21 stycznia 1961 roku. Działka o powierzchni 9,61 ha należała do Jerzego Bohdana Koechera i Danuty Zofii Koecher. Na posesji znajdowały się fundamenty domu rodzinnego z 1939 roku. Na nich rozpoczęto budowę dwurodzinnego piętrowego domu w dniu 25 lipca 1961 roku w którym zamieszkali marianie.


Semantyka i gramatyka: Nazwa pospolita, pochodząca od nazw grup społecznych; prosta w formie przymiotnika.

idąc ulicą napotkasz...

Mariański Dom Rekolekcyjny "Betlejem", ul. Mariańska 9, telefon 022-7831500 - Budowę rozpoczęto w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, którą ukończono z początkiem lat osiemdziesiatych. Dom rekolekcyjny może pomieścić 95 osób.
Kościół pw. św. Józefa "w lesie" - Kościół rektoralny, wzniesiony z funduszów Zgromadzenia Księży Marianów. Konsekrowany w 1992 roku. Znajduje się on w granicach parafii pw. św. Hieronima w Starej Miłośnie.
Dom Zakonny Zgromadzenia Księży Marianów pw. św. Józefa - Budowany od lipca 1961 roku. Erygowany 24 czerwca 1972 r. dekretem ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego na prośbę ks. Prowincjała Witolda Niecieckiego.
Ogród Pamięci Dzieci Narodzonych i Zgładzonych w Oświęcimiu - Znajduje się na skwerku im. Stanisławy Leszczyńskiej, w pobliżu bramy prowadzącej do kościoła pw. Św. Józefa.

informacje dodatkowe

- nawierzchnia utwardzona
- ścieżka rowerowa
- chodnik
- wodociąg
- gazociąg
- kanalizacja
- oświetlenie uliczne
- monitoring uliczny

kod pocztowy

05-070 Sulejówek

kontakt

Jeżeli uważasz, że informacje zawarte na stronie są niekompletne lub błędne...
Jeżeli posiadasz efektowne zdjęcia Twojej ulicy...
Jeżeli wiesz więcej od nas i chcesz się tą wiedzą publicznie podzielić...
Kliknij w link "kontakt" i napisz do nas wiadomość!!!


pomysł i realizacja: Mój wirtualny Sulejówek © 2008-2009